Меню
Времевата работа на нашите консуматори не е голямо предизвикателство с релетата за време, особено с многофункционалните видове. Производителите обединяват най-типичните и най-често необходимите функции в едно от тези релета за време, така че е достатъчно потребителят да се запознае само с едно от тях, като има голям шанс да избере правилната функция за време и вече да контролира своето устройство. Въпреки това, може да има ситуация, в която не можем да се намесим в самоуправлението на консуматора, който трябва да бъде синхронизиран, не е възможно да се инсталира директно реле за време. Това може да се дължи на липса на място или дори напр. на липса на управляващи проводници. Въпреки това в шкафа за управление може да има повече място, ако то не е оскъдно. Устройствата обаче не се включват от шкафа за управление, а обикновено локално, така че включването трябва да бъде разпознато.
Дори в такива случаи релетата за следене на тока, които следят захранващата линия в точката на захранване, могат да бъдат от добра полза. Ако консуматорът бъде включен, по захранващата линия ще потече ток, на което тококонтролерът ще реагира и ще подаде сигнал за стартиране на релето за време. По-долу са представени някои решения за следене на тока, главно с токовите ограничители PRI-51/x (x = следеният максимален ток), които се предлагат в няколко токови диапазона, така че е лесно да се избере подходящият тип за тока на консуматора.
Релето PRI-51/x се задейства, когато измерваният ток надвиши зададената точка. Следователно, за да се открие работата на консуматора, то трябва да бъде настроено под консумирания от консуматора ток, така че релето да се активира по време на работа на консуматора.
На фигура 1 е показано интересно приложение за използване на релета за следене на тока. Схемата служи за ограничаване на потреблението (т.е. на разходите) чрез временно изключване и прекъсване на захранващото напрежение над определен ток на потребление.
След изтичане на таймера тя се опитва да се свърже отново, което може да стане само ако високотоковият консуматор е бил изключен, в противен случай тя ще изключи отново захранващия кабел след забавяне (ако е зададено) за зададеното време. В най-грубия случай превключването може да се използва дори за елиминиране на кражбите на електроенергия в общите части на по-големи населени места, за да се спестят общи разходи. Разбира се, като се вземат предвид правилата за безопасност, които не са включени в тази схема и трябва да бъдат изградени за конкретната среда.
Двата модула могат да се инсталират в контролния шкаф чрез наблюдение на захранващата линия на потребителската верига, така че да могат да се монтират допълнително без специално окабеляване и изключване. Захранващата линия на потребителската верига преминава през вътрешния шунт (В1 - В2) на токовия монитор PRI-51/X, откъдето отива към общата клема 15 на изходното реле на релето за време и след това към консуматорите чрез контакт за почивка (16). Ако на наблюдаваната електропроводна линия се включи консуматор с ток, по-голям от Imax, зададен на токовия монитор, релето на токовия монитор подава напрежение на извод 18 към входа „S“ на релето за време CRM-91H.
Времевото реле се захранва с постоянна мощност и се настройва на функцията за забавяне на освобождаването, започваща от нарастващия фронт на управляващия сигнал „f“, като стойността на времето се задава в зависимост от целта на приложението. Релето за време започва да отчита времето си и изключва напрежението от потребителската верига. По този начин се изключва захранването на наблюдаваната електрическа линия и релето за следене на тока се връща в състояние на покой. След изтичане на времето релето за време включва отново напрежението на захранващата линия. Ако консумацията на ток се е върнала към нормалното си състояние и е под Imax, веригата има само контролна функция. Ако консумацията на ток все още e по-висока, изключването ще започне отначало.
Рано или късно някой, който иска да използва допълнителната мощност, ще се отърве от ситуацията и ще изключи своя консуматор на висок ток от мрежата.
Връзката на веригата е същата като предишната, но релето за време е настроено на функцията за забавено включване и изключване „h“ на управляващия сигнал.
При тази функция релето за време започва забавеното включване по нарастващия фронт на управляващия сигнал „S“, след време „t“ релето се включва под напрежение, след това забавеното освобождаване започва при падащия фронт на управляващия сигнал и релето се изключва след време „t“.
Вариантите с две времена са едни и същи, тъй като за релето за време CRM-91H има само опция за настройка на едно време.
Разликата в действието в сравнение с фигура 1 е, че допускаме по-голям ток на приемане за период „t“, тъй като това е била целта - да се синхронизира работата на консуматора от страна на захранването.
Функцията за забавяне на освобождаването не прави нищо повече от това да предотврати повторното включване на консуматорите за същия брой пъти „t“.
Тази функция е полезна за устройства, които не обичат бързото включване/изключване.
Бележки
Внимание! Представените в статиите решения са илюстрирани с концептуални схеми, в които въпреки многократните проверки или тестове лабораторни условия могат да възникнат грешки. Задача и отговорност на инсталатора е да провери тяхната пригодност за дадена задача и да направи евентуални промени! Авторът и фирмата не поемат никаква отговорност за щети или други проблеми, произтичащи от използването на представените решения. Цветовете на проводниците в чертежите помагат само за по-лесна прегледност, те не съвпадат непременно с цветовете на стандартното окабеляване!
+359 877 801 804 | |
support@smarthomebulgaria.bg |
+359 877 801 877 | |
office@smarthomebulgaria.bg |