Управление на три независими превключвателя

Управление на три независими превключвателя

Освен в институции, по-големи сгради и офиси, възможността за получаване на топла вода от няколко места обикновено е необходима и в семейни къщи и апартаменти. Не е необичайно повече от две или три стаи да получават топла вода. Ако източникът на гореща вода е сравнително по-далеч от тези кранове, тогава все още студената вода трябва да се остави да тече дълго време, докато пристигне горещата вода. Питейната вода все още е ценност, но някои прогнози сочат, че тя може да стане източник на сериозни конфликти, когато на много места вече няма да е достъпна с добро качество, но такива райони по нашите земи има и днес.

За щастие, в нашата страна засега се справяме добре в тази област, но ненужното потребление на вода отива в нашия собствен джоб. В настоящата статия представяме две решения за времево управление на помпата на байпасния клон за сгради с повече от два водоприемника за топла вода. И двата кръга се управляват от съществуващия ключ за осветление по такъв начин, че не само да се определя времето за работа на помпата, но и тя да се стартира със закъснение. Целта на краткото закъснение е да се предотврати незабавното стартиране на помпата от осветлението, което е включено поради кратък престой в помещенията. Времето за работа на помпата трябва да се зададе толкова дълго, колкото се върти горещата вода в тръбопроводната система.

Управление от три места с реле с памет

Във веригата, показана на фигура 1, трите независими светлинни превключвателя включват поотделно осветлението в собственото си помещение и подават сигнал за напрежение към веригата за управление. За да се гарантира, че превключвателите не влияят един на друг на обхвата на осветлението, всеки превключен сигнал управлява свое собствено спомагателно реле. във всеки случай са необходими три спомагателни релета с безпотенциален и независим изход - тук използвахме тип VS308K, но е подходящ напр. и 750L / 230 V с гнездо ES-11.
Когато един от превключвателите е включен, свързаното с него спомагателно реле подава напрежение и деактивира управляващия сигнал на другите два превключвателя чрез двата си разединителни контакта. В същото време третият затварящ контакт на задействаното спомагателно реле свързва захранващото напрежение към релето за време SJR-2, което вече е добре познато на редовните ни читатели. Тук то не се използва в основната си функция (времево превключване на товари), а за управление на закъснението и времето за работа, необходими за веригата с едно устройство. Двата независимо регулируеми таймера започват работа едновременно при включване на захранването.  Продължителността на канал 1 „t1“ ще бъде закъснението до стартирането на помпата чрез включване на осветлението.

 Ако осветлението бъде изключено през това време, процесът ще бъде прекъснат.  Ако хората останат в помещението, след забавянето „t1“ релето на канал 1 се включва и свързва напрежението на клема 18 към общия контакт 25 на канал 2, който се появява и на контакта в изчакване 26.  Помпата се включва. Когато изтече и таймерът „t2“, релето 2 се включва и изключва помпата. Следователно времето на работа на помпата ще бъде разликата между двете стойности на времето, т.е. t2-t1.

Едно необичайно, но по-просто решение

Директното използване на електронни компоненти не е често срещана, ежедневна практика в електрическите инсталации. Диодът е много прост компонент.  Ние използваме диодите предимно за изправяне, но в нашите писма вече сме представяли диодни логически схеми, които опростиха създаването на връзки ИЛИ. Приложимостта на диодите стана възможна с пускането на т.нар. устройства с UNI захранване. Внимание!

 Не всички наименования UNI на производителите означават това, което обикновено се включва в информационните листове за захранващите устройства ELKO UNI.  Захранващо устройство UNI е устройство, чието захранване може да се свързва към едни и същи два захранващи терминала в диапазона AC/DC от 12 до 240 V, като се запазва пълната функционалност. Ако към захранващо устройство UNI се подаде 230 VAC чрез диод, на входа на захранващото устройство ще може да се измери приблизително половината от ефективното напрежение, тъй като диодът ще пропуска само единия клон на синусоидата (всъщност той ще бъде еднопосочен токоизправител). За мрежово напрежение, разбира се, трябва да се използва диод с подходящо напрежение - тук сме отбелязали типа 1N4007, който е 1 A, 1000 V. На фигура 2 е показана една наистина проста схема, особено в сравнение със схемата от фигура 1.

 

Времеизмерването се извършва по същия начин от реле за време SJR-2, но то е с UNI захранване (SJR-2 / UNI), за да се използват диоди. При версията, захранвана с 230 VAC, веригата не работи поради ниско захранващо напрежение и пулсиращ постоянен ток. Релето за време може да получи захранващо напрежение от всеки превключвател чрез диодите, свързани към логическото ИЛИ, така че всеки от тях може да стартира процеса.  Ако всички превключватели (светлини) са изключени по време на отчитането на времето, помпата се изключва.

Ако хората останат в едно помещение само за кратко време, но включат осветлението в друго, вече започналият процес ще продължи без прекъсване и ще се рестартира. Анодите на диодите са по посока на превключвателя, а катодите са общи, така че изправеният сигнал не може да осигури обратно напрежение на другите светлинни източници.

Внимание! Представените в статиите решения са илюстрирани с концептуални схеми, в които въпреки многократните проверки или тестове в лабораторни условия могат да възникнат грешки. Задача и отговорност на инсталатора е да провери тяхната пригодност за дадена задача и да направи евентуални промени! Авторът и фирмата не поемат никаква отговорност за щети или други проблеми, произтичащи от използването на представените решения. Цветовете на проводниците в чертежите помагат само за по-лесна прегледност, те не съвпадат непременно с цветовете на стандартното окабеляване!


Форма за контакти

клиентски център

Техническа помощ

+359 877 801 804
support@smarthomebulgaria.bg

техническа поддръжка

+359 877 801 877
office@smarthomebulgaria.bg