Релейна защита срещу случайно включване/изключване

Релейна защита срещу случайно включване/изключване

Вярвате ли в съвпадения?

Може да се каже, че няма съвпадения, но има съвпадения, които понякога имат нежелани последици, и, разбира се, има и такива, които са „добри“ съвпадения. Например, грешките могат да имат щастлив изход.

Случвало ли ви се е случайно да натиснете бутон и да активирате устройство или да инициирате процес по погрешка, което да доведе до проблеми със сигурността или други проблеми? Ако е така, следната информация ще ви бъде полезна. Ако не, може да помислите за потенциални уязвимости във вашия апартамент, ателие и т.н. В това техническо ръководство представяме някои много лесни за изпълнение решения.

Импулсно реле за защита срещу случайно включване/изключване.

При индустриалното оборудване един от основните методи за безопасно активиране е двуръчното стартиране, при което за стартиране на машината трябва да се натиснат едновременно два отдалечени бутона, недостъпни с една ръка. Този процес не се нуждае от специални умения или сложно управление, сигналът СТАРТ се подава чрез последователно свързване на два бутона.

Друг използван метод включва двукратно натискане на бутон, за да се превключи импулсното реле, което ефективно включва и изключва машината (вж. фигура 1).

Важно е да се отбележи, че този метод на защита не замества стартирането с два бутона; една от целите му е например да предотврати навлизането на машината в работния диапазон по време на стартиране.

Когато натиснете бутона за първи път, не се случва нищо, докато не го освободите. Входът „S“ на релето за време CRM-91H, във функция „g“, интерпретира това отпускане като сигнал за стартиране, инициирайки времето за забавено освобождаване, като едновременно с това захранва изходното реле.

Освен това към клема 15 на превключващия контакт на релето е свързан бутон, който може да се свърже с входа ON/OFF на импулсното реле MR-41 само чрез клема 18 по време на времеизмерването. За да се опрости работата: при отпускане на първия бутон, вторият бутон (в момента на натискане) се активира, за да задейства импулсното реле, като по този начин включва или изключва машината въз основа на предишното ѝ състояние. Допълнителна сигурност се осигурява от самото синхронизиране, изискващо натискане на втория бутон в рамките на този период от време. В противен случай се предотвратява всяка промяна в състоянието на машината. Следователно, ако първоначалното натискане на бутона е било случайно, не се предприемат никакви действия - да се надяваме, че няма да направим същата грешка два пъти. За по-критично оборудване е необходимо и аварийно спиране. Това може да бъде захранването с авариен бутон. Това не е изобразено на чертежа.

Защита при включване с бутон за спиране

Един от недостатъците на предишната схема в някои приложения е, че когато захранването се възстанови, импулсното реле се връща в предишното си състояние преди загубата на захранване.

За да се преодолее този проблем, използването на просто спомагателно реле вместо импулсното реле в самоподдържаща се конфигурация решава проблема. Илюстрация на този подход е представена на фигура 3.

Сравняването на двете операции не изисква подробно обяснение. При първоначалното натискане (освобождаване) на бутона, включеното под напрежение реле позволява активирането на спомагателното реле VS316/230 при второто натискане на бутона, като по този начин активира машината и преминава в режим на самоподдържане чрез контакти 21-24.

При тази настройка машината може да се деактивира с отделен бутон STOP, като по този начин ефективно се отменя режимът на самоподдържане.

Очаквайте още идеи.

Пожелаваме ви само щастливи съвпадения.

Внимание! Представените в статиите решения са илюстрирани с концептуални електрически схеми, в които въпреки многократните проверки или тестове в лабораторни условия могат да възникнат грешки. Задача и отговорност на инсталатора е да провери тяхната пригодност за дадена задача и да направи евентуални промени! Авторът и фирмата не поемат никаква отговорност за щети или други проблеми, произтичащи от използването на представените решения. Цветовете на проводниците в чертежите помагат само за по-лесна прегледност, те не съвпадат непременно с цветовете на стандартното окабеляване!


Форма за контакти

клиентски център

Техническа помощ

+359 877 801 804
support@smarthomebulgaria.bg

техническа поддръжка

+359 877 801 877
office@smarthomebulgaria.bg