Схема с отделни бутони START и STOP

Схема с отделни бутони START и STOP

В миналото няколко пъти сме разглеждали защитата срещу случайно включване. Съвсем наскоро се занимавахме с манипулиране на продължителността на натискане на бутоните и с малко повече мислене се родиха някои по-нови, но може би по-интересни или дори по-прости варианти. Сега ги споделяме в следните електрически схеми.

Схема на реле за време с отделни бутони START и STOP

Електрическата схема на първата фигура може да ви изглежда позната от предишно описание. Разликата е, че функцията на релето за време на CRM-91H не се стартира от входа „S“, а чрез включване на захранването. Предимството на това е, че не е необходим отделен управляващ проводник, а типът CRM-161 може да се използва и със същата функция „а“.

Действието може да се проследи лесно и на схемата. Функцията, отбелязана с „а“, на релето за време е просто изтеглящо закъснение, което започва от захранващото напрежение. Когато се натисне бутонът START, релето за време получава захранване и се стартира времезакъснението, по време на което изходното реле остава в покой. Продължителността „t“ може да бъде напр. 1,5 - 2 секунди, което приблизително съответства на ясно различимо разпознаване на кратки и дълги натискания на бутона, но в зависимост от приложението може да се зададе и по-голяма продължителност (тук не се използват кратки натискания на бутона). 

Действието е следното:

  • Ако бутонът START бъде освободен в рамките на времето „t“ (кратко натискане на бутон), захранването на релето за време се прекъсва и нищо не се случва - изходът не се включва.
  • Ако бутонът START е натиснат за минимум „t“ - т.е. за дълго време - тогава, когато изтече закъснението „t“, изходното реле на релето за време се захранва и напрежението, предадено от натиснатия бутон, се свързва към изхода (18), който включва консуматора. В същото време този изход превключва релето за време на самозадържане чрез затворения бутон STOP. Изключването може да се извърши чрез натискане на бутона STOP и отмяна на самозадържането.

 

При използване на релето за време CRM-93H с 3х CO контакти, самозадържането и включването на изхода могат да бъдат разделени едно от друго, ако това е необходимо (напр. напрежението на захранването е различно и напрежението на консуматора е различно). Връзката е показана на фигурата, чието действие не се нуждае от специално обяснение.

 

Релето за време CRM-2T, първоначално известно като контролер звезда/делта за мотори, може да се използва по интересен начин за същата цел. Канал 1 може да се използва за определяне на времето на дългото натискане на бутона (с възможност за регулиране до 100 дни!), както и за включване на самоподдръжката, докато канал 2 може да включва консуматора, дори и от друго захранване. Ние не сме го чертали, но логиката на свързване е ясна от електрическите схеми в описанията за изтегляне.

Включване/изключване с 1 бутон със захранване, дълго натискане на бутона 

При предишните свързвания за изключване на консуматора се изискваше отделен бутон STOP. С помощта на схемата на следващата фигура консуматорът може да се включва чрез продължително натискане на бутона и също така да се изключва чрез продължително натискане на бутона.

В това решение, за да се съхранява текущото състояние, ни е необходимо и импулсното реле MR-41, което променя състоянието на изходното си реле при всяко продължително натискане на бутона, т.е. включва или изключва консуматора. MR-41 се превключва към възходящия фронт на управляващия сигнал, постъпващ на входа ON/OFF, така че веднага щом закъснението свърши и изходът на релето за време бъде изтеглен, импулсното реле се превключва незабавно.

Включване с продължително натискане на бутона - изключване с кратко натискане

В някои приложения може да се наложи освен защитата при дълго натискане на бутона за включване, изключването на захранването да става и с кратко натискане на бутона. Електрическата схема на последната фигура показва такова решение на електрическата верига.

Натискането на бутона, когато консуматорът е включен, води до незабавно изключване. За тази цел сигналът от бутона се подава към входа ON/OFF на импулсното реле само ако изходът на импулсното реле е включен, т.е. консуматорът трябва да се изключи незабавно при следващото натискане на бутона. За тази цел се използва двурелейното импулсно реле MR-42. MR-42 по принцип е така нареченото „стъпково“ реле, но чрез свързване на клемите B1 - B2 двете релета ще работят паралелно (все едно е MR-41, но с два изхода). Единият изход превключва консуматора, а другият изход отвежда сигнала от бутона към входа ON/OFF, когато бутонът е включен, така че импулсното реле да може да превключва веднага при натискане на бутона, т.е. да го изключва.

Релето за време работи по същия начин, както преди - когато бутонът е натиснат за дълго време, то включва изходите на импулсното реле, следователно и консуматора, като същевременно свързва сигнала на бутона към входа ON/OFF. Докато бутонът се държи натиснат, на входа ON/OFF едновременно се подава напрежение от клема 18 на релето за време и непосредствено над бутона, което гарантира, че след включване (включване) импулсното реле не може да се върне обратно (да се изключи) поради затворения бутон, тъй като импулсното реле преминава към възходящ фронт, за което първо трябва да се отпусне и отново да се натисне бутона.

Ако импулсното реле е включено и бъде натиснат друг бутон, бутонът незабавно изключва импулсното реле поради директната връзка, независимо дали релето за време също получава захранване и започва да отчита времето. Така че консуматорът се изключва веднага след краткотрайно натискане на бутона, но няма значение, ако бутонът не е пуснат и все още е натиснат дълго време, тъй като изходът на релето за време за входа ON/OFF не може да даде друго управление с нарастващ фронт поради вече натиснатия бутон.

Внимание! Представените в статиите решения са илюстрирани с концептуални електрически схеми, в които въпреки многократните проверки или тестове в лабораторни условия могат да възникнат грешки. Задача и отговорност на инсталатора е да провери тяхната пригодност за дадена задача и да направи евентуални промени! Авторът и фирмата не поемат никаква отговорност за щети или други проблеми, произтичащи от използването на представените решения. Цветовете на проводниците в чертежите помагат само за по-лесна прегледност, те не съвпадат непременно с цветовете на стандартното окабеляване!


Форма за контакти

клиентски център

Техническа помощ

+359 877 801 804
support@smarthomebulgaria.bg

техническа поддръжка

+359 877 801 877
office@smarthomebulgaria.bg